درمان ناباروري


جراحی بیوپسی بیضه

این روش به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که در آن چند قطعه از بافت بیضه برداشته می‌شود و اسپرم‌ها بررسی می‌شوند. در صورتی که اسپرم‌ها طبیعی باشند، نشان می‌دهدمشكل ناباروري مربوط به موارد دیگر است. در این حالت می‌توان از اسپرم‌ها برای روش‌های باروری استفاده کرد.

استخراج اسپرم از بیضه (TESA)

با بی‌حسی موضعی، بیوپسی سوزنی از بیضه انجام می‌شود و نمونه‌ای از بافت به طور مستقیم از بیضه گرفته می‌شود. از این روش برای استخراج اسپرم در لقاح خارج رحمی (IVF) یا میکرواینجکشن (ICSI) استفاده می‌شود.

آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم (PESA)

در صورتی که انسداد در مجرای دفران به دلیل وازکتومی یا موارد دیگر باشد، برای بدست آوردن اسپرم، آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم (لوله‌های درون بیضه که محل بلوغ و ذخیره اسپرم هستند) به کمک سوزن انجام می‌شود.

ترمیم واریکوسل

واریکوسل به بزرگ شدن وریدهای واریسی اطراف بیضه‌ها می‌گویند که برای اصلاح این حالت و مسدود کردن وریدهای غیر طبیعی، جراحی انجام می‌شود. این روش تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و با ایجاد یک برش کوچک زیر شکم یا قسمت بالایی کیسه بیضه صورت می‌گیرد. رفع واریکوسل تا حد زیادی باعث بهبود کیفیت اسپرم‌ها و باروری می‌شود.

عفونت

درمان آنتی‌بیوتیکی می‌تواند عفونت مربوط به دستگاه تناسلی را از بین ببرد اما همیشه در درمان ناباروری موثر نیست.

درمان مشکلات مقاربت جنسی

داروها یا مشاوره پزشکی می‌توانند به بهبود باروری در شرایطی مثل اختلال نعوظ یا انزال زودرس کمک کنند.

درمان مشکلات هورمونی

در صورتی که مشکل ناباروري مربوط به سطح بالا یا پایین بعضی هورمون‌های خاص باشد، درمان‌های دارویی یا جایگزین‌های هورمونی می‌توانند به رفع آن کمک کنند.

فن‌آوری کمک به باروری (ART)

روش درمانی ART شامل گرفتن اسپرم از طریق انزال طبیعی، جراحی یا از افراد دهنده و سپس تلقیح اسپرم‌ها به روش‌های مختلف به درون تخمک است. روش‌های تلقیح اسپرم شامل موارد زیر است:

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

در زمان تخمک‌گذاری، اسپرم‌ها به طور مستقیم به داخل رحم تلقیح می‌شوند. قبل از این کار معمولا دارو برای افزایش میزان تخمک‌گذاری به زن داده می‌شود.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

در این حالت اسپرم‌ها با تعداد زیادی تخمک که در لوله آزمایش جمع شده، مخلوط می‌شود. سپس تخمک بارور شده درون رحم قرار داده می‌شود. این روش نیازمند وجود تعدادی اسپرم زنده است.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

در این روش تنها یک اسپرم از طریق سوزن کوچکی به درون تخمک تلقیح می‌شود. سپس تخمک بارور شده درون رحم کاشته می‌شود. روش ICSI زمانی که تعداد اسپرم‌ها خیلی کم یا غیر طبیعی است، انجام می‌شود.

دکتر وحید دایی
جراح و متخصص کلیه، مجاری ادرار و تناسلی
بورد تخصصی دانشگاه و عضو انجمن اورولوژی آمریکا
درمان سنگها و اختلالات سیستم ادراری و تناسلی
اختلالات  جنسی در خانمها و آقایان

ساعات کاری
شنبه الی چهارشنبه
ساعت 17 الی 21

شماره تماس:
05138447246
05138401463
05138401393
آدرس مطب:مشهد -خیابان كوهسنگي 7 پلاك 6 ساختمان پزشكان فراز(جنب بيمارستان مهر)


مرکز باروری رایان


با مدیریت دکتر وحید دایی

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای پایگاه اینترنتی دکتر وحید دایی محفوظ است .طراحی و اجرا توسط نیکان پردازش ©2019